V nadväznosti na referendum o vystúpení Veľkej Británie z EÚ sa celý realitný svet zaujíma o to, aký vplyv budú mať zmeny v najbližších rokoch na britský trh a správanie britských investorov. Ako sú na tom ale ceny nehnuteľností v ostatných štátoch?
Podľa Eurostatu vzrástli ceny nehnuteľností v EÚ v prvom štvrťroku 2016 medziročne o 4% a medzištvrťročne o 0,7%. Zo štátov, pre ktoré sú dostupné štatistiky, sa v prvom štvrťroku 2016 ceny nehnuteľností medziročne zvýšili najviac v Maďarsku (15,2%), Rakúsku (13,4%) a vo Švédsku (12,5%), zatiaľ čo v Taliansku a na Cypru sa ceny znížili o 1,2%. Medzištvrťročne zaznamenali najväčší nárast cien štáty Maďarsko (5,2%), Rakúsko (4,2%) a Rumunsko (3,3%), najväčší pokles naopak hlási Cyprus (3,4%) a Malta (2,8%).
Vďaka porovnaní medziročných a štvrťročných zmien si možno urobiť dobrú predstavu o stave realitného trhu danej krajiny. V štátoch, kde ceny v poslednom štvrťroku prudko stúpali, zatiaľ čo medziročný nárast taký výrazný nie je, trhy s nehnuteľnosťami ožívajú. Ak inde ceny medziročne rástli závratným tempom, ale medzištvrťročne stúpajú pomalšie, je to naopak známka spomaľujúceho trhu.
V Rakúsku i Maďarsku ceny očividne dlhodobo stúpajú, v tomto roku už ale investori môžu začať uvažovať aj o Rumunsku. Ceny medziročne aj medzištvrťročne vzrástli tiež v Španielsku a Portugalsku, preto by ani tieto krajiny nemali ostať opomenuté. V prvom štvrťroku 2016 sa ceny španielskych nehnuteľností medziročne zvýšili o 6,3%, čo je najviac od roku 2007.
Neistota spojená s Brexitom je jednou z príčin spomalení rastu cien nehnuteľností vo Veľkej Británii. Medzištvrťročne tu ceny vzrástli o 1,1%, čo je menej ako v každom z predchádzajúcich štyroch štvrťrokov. Podľa všetkého sa však jedná len o dočasný stav.