Jedným z hlavných dôvodov, prečo zahraniční investori mieria práve do Veľkej Británie, je bezpečnosť investícií v Londýne. Je otázkou, či to takto zostane aj v budúcnosti. V najbližšej dobe sa neočakáva žiadny dramatický pokles cien londýnskych nehnuteľností, avšak dlhodobý pokles cien nehnuteľností v centre Londýna, ktorý začal už pred referendom, pravdepodobne bude pokračovať aj naďalej.
Je veľmi pravdepodobné, že oslabujúca libra priláka zahraničných investorov. Zároveň však oslabuje aj euro, preto budú zmeny kurzu v nadväznosti na Brexit výhodné skôr pre investorov z krajín, ktorých mena je viazaná na dolár. Týka sa to najmä ázijských krajín.
Priemerné ceny nehnuteľností vo Veľkej Británii sa v máji 2016 medziročne zvýšili o 8,1%, a potvrdili tak rastúci trend, ktorý trvá už od konca roku 2013. Podľa údajov britského Národného štatistického úradu (ONS) predstavovala v máji 2016 priemerná cena nehnuteľností 211 000 libier, čo je asi o 16 000 libier viac ako rok predtým a o 2 400 libier viac ako v apríli 2016.
Londýn stále patrí k oblastiam s najvyššou priemernou cenou nehnuteľností (472 000 libier). Navyše sa v máji 2016 ukázalo, že tu ceny medziročne vzrástli najrýchlejšie, a to o 13,6%. Za Londýnom nasleduje juhovýchodné (priemerná cena 306 000 libier) a východné Anglicko (265 000 libier). Najlacnejšie sú nehnuteľnosti na severovýchode, kde za ne kupujúci v priemere zaplatí 124 000 libier.
Väčšina expertov predpokladá pokles rastu cien nehnuteľností v najbližších mesiacoch - pokles rastu, teda nie pokles cien. V tento moment však obe strany - predávajúci a kupujúci - zaujali vyčkávacie pozície. Zdá sa, že ceny sa držia približne na predreferendovej úrovni (presné dáta za júl ešte nie sú známe), avšak počet transakcií poklesne (počet predajov klesal už pred referendom). Z jasného "sellers market" sa trh dostáva do vyváženejšej pozície.
Situácii výrazne pomáha tiež zvolenie novej vlády vedenej Theresou May. Bank of England tak dokonca upustila od predpokladaného zníženia úrokových sadzieb, ktoré sú už tak na rekordne nízkej úrovni 0,5%. V budúcnosti je však možné, že sa sadzba zníži na polovicu, a pomôže tak realitnému trhu.
Z dlhodobého pohľadu je samozrejme podstatný ďalší politický a ekonomický vývoj Veľkej Británie pred a po faktickom Brexitu. Ak sa zameriame čisto na samotný realitný trh, tak dôležitým faktorom je aktuálny nedostatok nehnuteľností a novej výstavby, ktorý spôsobuje previs dopytu nad ponukou aj v oblastiach mimo centrálny Londýn - teda v oblastiach s lokálnym dopytom.
Podľa poradenskej spoločnosti PwC sa rast cien v roku 2016 spomalí na približne 3% a v roku 2017 ďalej na 1%. Potom by sa situácia opäť mala začať zlepšovať, zo začiatku sa rast v roku 2018 zrýchli na približne 4%.
Podľa odhadov spoločnosti PwC budú v roku 2018 priemerné ceny nehnuteľností vo Veľkej Británii asi o 8% nižšie, ako keby Británia zostala v Európskej únii. Napriek tomu však tieto čísla budú o 8% vyššie ako v roku 2015.
Predpokladaný dopad Brexitu sa rôzni v závislosti od regiónu. V roku 2018 bude napríklad v Londýne priemerná cena nehnuteľností asi o 60 000 libier nižší, než by bola pri zotrvaní Británie v EÚ, zatiaľ čo v Škótsku činí predpokladané zníženie len 10 000 libier a v severovýchodnom Anglicku 8 000 libier.
Richard Snook, hlavný ekonóm zo spoločnosti PwC, uviedol štyri dôvody, prečo Brexit povedie ku krátkodobému spomaleniu rastu cien: menší záujem o investície v zahraničí, neistá budúcnosť občanov EÚ trvalo žijúcich v Británii, pokles dôvery spotrebiteľov a problémy v bankovom sektore.
Od roku 2018 sa však môžeme tešiť na postupné zlepšovanie. Nezávisle na členstve Británie v EÚ bude Londýn aj naďalej jedným z kultúrnych centier sveta, atraktívnym aj pre zahraničných investorov. Navyše nie je možné zo spomalenia viniť iba Brexit - svojím dielom prispel tiež závratný rast cien v posledných niekoľkých rokoch.