Ceny nehnuteľností v Chorvátsku stabilne rastú už šesť rokov v rade. Na rozdiel od prehriateho slovenského trhu, kde rast cien realít patrí k najvyšším v Európe, Chorvátsko sa v Európe radí zhruba k priemeru.
Index cien rezidenčných nehnuteľností na pobreží Jadranského mora medziročne vzrástol o 11,7 %. V celom Chorvátsku vzrástol cenový index o 9,1 %. Nové nehnuteľnosti rástli o 15 %, staršie nehnuteľnosti o 8,4 %.
Priemerná cena nehnuteľností na pobreží Jadranu bola za rok 2020 (posledný známy údaj) 1 905 EUR/m2. V ponuke spoločnosti Rellox nájdete predovšetkým nové rezidenčné projekty vo výstavbe v pešej vzdialenosti k moru. Priemerná cena týchto projektov je 3 479 EUR/m2 (dáta platné začiatkom roku 2022). Priemerná veľkosť ponúkanej jednotky je 74,67 m2 a priemerná ponuková cena je 259 781 EUR.
Popri pádu inflácie, ktorá nám všetkým nemilosrdne ukrajuje z hodnoty finančného majetku, sú ceny nehnuteľností v porovnaní s ďalšími krajinami na relatívne priaznivej úrovni a je predpoklad, že do budúcnosti budú pokračovať v raste.
Rada Európskej únie v decembri minulého roka odsúhlasila vstup Chorvátska do schengenského priestoru. Spolu s plánovaným prijatím Eura, ku ktorému dôjde už od 1. januára 2023, to je ďalší krok, ktorý podporí záujem investorov o chorvátsky realitný trh. S očakávaním úspešnej turistickej sezóny v roku 2022 to dáva predpoklad na akceleráciu cien nehnuteľností v Chorvátsku.
Od prijatia Eura sa očakáva jednak tlak na rast cien a za druhé posilnenie kurzu chorvátskej kuny voči Euru, ako to bolo v prípade Slovenska.
Dlhodobo je viditeľný rast štandardu nehnuteľností pri novo pripravovaných projektoch na Jadrane, čo má tiež vplyv na rastúce ceny. Chorvátsky realitný trh sa bude ďalej polarizovať a ceny sa budú vyvíjať odlišne v Záhrebe, na pobreží Jadranu a vo zvyšku Chorvátska. Na pobreží možno očakávať ďalší rast záujmu o kúpu nehnuteľnosti a rast cien, čo bude podporené zahraničným dopytom.
Chorvátsko patrí medzi Slovákmi k najvyhľadávanejším destináciám pre nákup nehnuteľnosti pri mori. Láka ale aj zahraničných investorov z ďalších krajín. Podiel cudzincov medzi kupujúcimi v Chorvátsku v roku 2010 predstavoval 14 percent, v roku 2020 bol cudzinec už každý štvrtý. V prímorských oblastiach sa toto číslo zvyšuje až na úroveň okolo 30 %.
Prečo majú Slováci o Chorvátsko taký záujem? Popri historickej náklonnosti je to dobrá dopravná dostupnosť bez nutnosti leteckej prepravy.
Veľkú úlohu bezpochyby zohráva znalosť konkrétnych regiónov a lokalít v Chorvátsku. Veľa investorov nakupuje v miestach, ktoré dobre poznajú, pretože v ich okolí v minulosti trávili dovolenku. Spomenúť je potrebné aj nadväznosť na ďalšie aktivity v oblasti, napr. kotvenie lode v niektorej z miestnych marín.
Všeobecne sa dá povedať, že Chorvátsko priťahuje špecifickú skupinu klientov, ktorí na Chorvátsko nedajú dopustiť a jazdia tam na letnú rekreáciu dlhodobo. Najobľúbenejšia, jak na rekreáciu, tak pre investíciu do nehnuteľností, je severná časť Chorvátska – Istria a severná a stredná Dalmácia. Väčšina slovenských investorov končí na juhu Makarskú.
Pre časť kupujúcich je dôležitým aspektom pri výbere lokality aj umiestnenie na kontinentálnom pobreží. V prípade ostrovov, najmä tých vzdialenejších, je potrebné zohľadniť komplikovanejšiu dopravu trajektom. To naopak neplatí v prípade ostrovov prepojených s pevninou mostom ako je napr. Čiovo, Krk alebo Pag.
Väčšina slovenských záujemcov o kúpu nehnuteľnosti v Chorvátsku má záujem primárne o vlastné užívanie. V prípade záujmu o ďalší prenájom nehnuteľnosti je možné využiť služby prostredníctvom nastaveného prevádzkovateľa. Tieto služby ale bývajú nastavené len pri väčších projektoch, ktorých je v Chorvátsku skôr poskrovňu. Pri menších projektoch sa ďalší prenájom väčšinou realizuje cez lokálnu agentúru. Pre ďalší prenájom a realizáciu výnosov v Chorvátsku je potrebné povolenie pre fyzické aj právnické osoby.
Pre tých, ktorí chcú dom alebo apartmán v Chorvátsku prenajímať môžu byť zaujímavé štatistické údaje cestovného ruchu. V roku 2021 navštívilo Chorvátsko 13,8 milióna turistov, čo je o 77 % viac turistov ako v roku 2020. Z hľadiska typu ubytovania potom pripadá na súkromné domy a apartmány 32,1 milióna prenocovaní, na kempy 17,4 milióna a na hotely 15 ,7 milióna.
» Ponuka nehnuteľností v Chorvátsku na predaj