Premýšľate o kúpe nehnuteľnosti v zahraničí? Potom je namieste sa zamyslieť, či práve nie je vhodná doba prejsť na realizáciu investície. Popri inflácii a situácii na jednotlivých realitných trhoch možno nastala ta správna doba.
Aktuálny zvýšený záujem o obstaranie nehnuteľnosti vo vyhľadávaných turistických destináciách nie je záležitosťou len Slovenska, ale celej Európy.
Po covidovej odmlke sa vracajú aj zámorskí kupci. Dopyt je pomerne vysoký a podporuje rast ceny nehnuteľností, ktorý je daný aj rastúcimi nákladmi na výstavbu.
Pokiaľ ale o nákupe nehnuteľnosti v zahraničí premýšľate, s veľkou pravdepodobnosťou sa vám oplatí nákup za súčasnej situácie zbytočne neodkladať.
Na hroziaci nástup inflácie v hodnotách, ktoré už dlho nepamätáme, sme upozorňovali už začiatkom roku 2021. Bohužiaľ ďalší vývoj predikcie potvrdil, resp. ešte výrazne prekonal, keď takzvanou čiernou labuťou, nepredpokladaným akcelerátorom situácie, sa stal vojnový konflikt na Ukrajine.
V máji inflácia v na Slovensku vystúpila na 11,8 %. Analytici predpokladajú kulmináciu inflácie v treťom štvrťroku o ďalšie percentá. Niektorí ekonómovia hovoria aj o tom, že môže inflácia pokoriť aj hranicu 20%.
Do akej výšky sa inflácia vyšplhá a ako dlho tu s nami bude, nikto nevie. Pokiaľ ale o nákupe nehnuteľnosti v zahraničí premýšľate, s veľkou pravdepodobnosťou sa vám oplatí nákup za súčasnej situácie zbytočne neodkladať.
Popri inflácii je potrebné brať do úvahy aj situáciu na konkrétnych realitných trhoch (podrobnejšie k jednotlivým krajinám ďalej v článku), kde napríklad v Španielsku alebo Rakúsku z rôznych dôvodov ubúda kvalitných nehnuteľností v ponuke.
Aktuálny zvýšený záujem o obstaranie nehnuteľnosti vo vyhľadávaných turistických destináciách nie je záležitosťou len Slovenska, ale celej Európy. Po covidovej odmlke sa vracajú aj zámorskí kupci. Dopyt je pomerne vysoký a podporuje rast ceny nehnuteľností, ktorý je daný aj rastúcimi nákladmi na výstavbu.
Záujem o investície do nehnuteľností v zahraničí trvalo rastie a v poslednej dobe dostal niekoľko podporných impulzov. Prvým z nich bola koronavírusová pandémia, kedy mnoho ľudí zistilo, že tráviť home office pri mori alebo na horách môže byť o poznanie znesiteľnejšie, než byť zatvorený doma.
Výrazne prispela aj situácia na tuzemskom realitnom trhu. Ceny nehnuteľností tu rastú veľmi rýchlym tempom. Naopak príjmy z prenájmov zaostávali. Hoci cena prenájmov v poslednej dobe rástla, výnosy z prenájmu tuzemských rezidenčných nehnuteľností sú nízke.
„Ak dnes niekto uvažuje o kúpe bývania v Bratislave alebo na slovenských horách, môže sa bez problémov poobzerať aj v zahraničí a za svoje peniaze zaobstará porovnateľnú a v mnohých prípadoch aj lepšiu nehnuteľnosť ako doma,“ hovorí Jan Rejcha, CEO spoločnosti Rellox.
Španielsko je krajinou, kde s najväčšou pravdepodobnosťou dôjde v absolútnych číslach k najväčšiemu nárastu záujmu o nehnuteľnosti v dôsledku ruskej agresie na Ukrajine. Okrem tradičných predností Španielska, medzi ktoré patrí nádherné more, príjemné podnebie alebo dlhá sezóna, sa bonusom pre investorov s ohľadom na geopolitickú situáciu stala aj vzdialenosť od Ruska.
Španielsky realitný trh by bol na výslní záujmu aj bez vplyvu vojny. Po covidovom útlme prebehlo v roku 2021 na španielskom realitnom trhu najviac transakcií za posledných 14 rokov, teda od doby celosvetovej ekonomickej krízy.
Motorom rastu je silný zahraničný dopyt, ruská agresia na Ukrajine aj rastúca inflácia. Počet cudzincov ktorí v Španielsku kúpili nehnuteľnosť v druhej polovici roku 2021 vzrástol o 41,9 %. Podľa španielskeho denníka El Mundo dochádza k situácii, keď dopyt začína prevažovať nad ponukou a dochádza k znižovaniu počtu voľných nehnuteľností na predaj. Medziročne pokles činí 17 %. Podľa predikcie jedného z najväčších španielskych realitných portálov dôjde v tomto roku k priemernému nárastu cien zhruba o 10 %.
» Ponuka nehnuteľností v Španielsku
Atraktívne zostáva aj Chorvátsko, ktoré síce nie je lacnou destináciou, ale ceny nehnuteľností tu sú predsa len o niečo nižšie ako napr. v Španielsku. Zvýšený záujem investorov možno očakávať s ohľadom na vstup Chorvátska do eurozóny od 1. 1. 2023. Krajina je navyše tiež už len krôčik od pridruženia k schengenskému priestoru.
V Chorvátsku sa naďalej darí cestovnému ruchu, čo je dôležitá informácia pre tých, ktorí svoju nehnuteľnosť chcú prenajímať alebo kombinovať vlastné užívanie s ďalším prenájmom. Čísla za prvý polrok tohto roku naznačujú, že by do Chorvátska mohol tento rok prísť podobný počet turistov ako v roku 2019, teda pred nástupom covidu. Rok 2019 bol zároveň rekordným, do krajiny vtedy dorazilo takmer 21 miliónov návštevníkov.
V roku 2021 ceny nehnuteľností v Chorvátsku medziročne vzrástli takmer o 6 percent. Počas niekoľkých najbližších rokov by mohli ďalej vzrásť v ráde nižších desiatok percent.
» Ponuka nehnuteľností v Chorvátsku
Ceny nehnuteľností v Rakúsku síce vzrástli, situácia na trhu ale zostáva v zásade stabilná. Developeri skôr v súčasnej dobe premietajú do cien zvýšené náklady na materiály a subdodávky.
V Rakúsku je obvyklé, že väčšinu kupujúcich v jednotlivých realitných projektoch tvoria cudzinci. V tomto ohľade bol v roku 2021 viditeľný tlak najmä zo strany nemeckých investorov. Zotrvalo vysoký by alel aj záujem Slovákov.
V súčasnej dobe pozorujeme pri alpských projektoch výrazný previs dopytu po nehnuteľnostiach nad ponukou. To je dané aj tým, že sa miestne samosprávy stavajú na povoľovanie nových projektov výstavby v alpských strediskách pomerne rezervovane. V Rakúsku sa tak v súčasnosti až 90 % nehnuteľností predá pred ich dokončením.
Pre investorov je zároveň atraktívne, že vo väčšine rezidenčných projektov je nastavený koncept ďalšej prevádzky a prenájmu. Kupujúci tak má vopred detailné informácie, aké budú podmienky používania, prevádzky a aj ďalšieho prenájmu. Navyše môže uplatniť nárok na vratku DPH z kúpnej ceny nehnuteľnosti. Výhodou je aj to, že rakúske strediská sú dvojsezónne, čo má pozitívny vplyv na obsadenosť a teda výnosy z prenájmu.
V prípade, že sa jedná primárne o investíciu a pre kupujúceho nie je kľúčové vlastné užívanie nehnuteľnosti v Alpách, je možné zvážiť aj investíciu do nehnuteľností vo veľkých rakúskych mestách ako napr. vo Viedni.
» Ponuka nehnuteľností v Rakúsku
Taliansky realitný trh ako jeden z mála nezaznamenáva rekordný rast cien, ale rok 2021 a začiatok roku 2022 bol v znamení návratu likvidity. Práve úplne zmrazená likvidita na talianskom realitnom trhu bola symbolom posledného pandemického obdobia.
» Ponuka nehnuteľností v Taliansku
Zaujímavou alternatívou môže byť investícia do nehnuteľností v Spojených arabských emirátoch, predovšetkým v Dubaji. V poslednej dobe tu pozorujeme enormný rast dopytu, ktorý sa v počte predaných nehnuteľností medziročne zvýšil zhruba o polovicu.
V súčasnej situácii, keď sa euro dostalo na paritu s dolárom a predpokladaný vývoj hovorí skôr v prospech americkej meny, môže byť investícia v Dubaji o to zaujímavejšia, že dirham je viazaný práve na dolár. Ide teda v zásade o formu menovej diverzifikácie, pretože ide o investíciu do inej meny ako je napríklad euro.
Kvalitné projekty, predovšetkým pri mori, sa predávajú veľmi rýchlo. Nie je výnimkou, že jeden investor v projekte kupuje viac jednotiek, alebo napríklad celé poschodie. Jeden z podobne atraktívnych projektov aktuálne spoločnosť Rellox uvádza na trh. Umiestnený bude v tej najprestížnejšej lokácii – na preslávenej Palm Jumeirah.
» Ponuka nehnuteľností v Dubaji
Zvažujete nákup nehnuteľnosti v zahraničí? Hľadáte dom alebo apartmán v Alpách, pri mori, pri jazerách alebo golfe? Chcete investovať, využívať nehnuteľnosť výhradne na vlastnú potrebu, alebo spojiť obe možnosti? Ozvite sa nám, radi s vami všetko preberieme a procesom nákupu vás prevedieme.
» Ponuka nehnuteľností v zahraničí na predaj
Foto: Alexander Steam/Shutterstock.com, Oleg_P/Shutterstock.com, Xenia.Photos/Shutterstock.com, mRGB/Shutterstock.com, JeniFoto/Shutterstock.com, Andrew Ring/Shutterstock.com