Súčasná geopolitická neistota, otázky ohľadom ďalšieho smerovania Európskej únie aj transatlantických vzťahov výrazne ovplyvňujú investičné správanie bohatých Slovákov. Potvrdzuje to niekoľko prieskumov.
Pochybnosti a neistota vedú Slovákov k presunu finančných prostriedkov do "bezpečnejších" foriem investovania. Kým najväčší odklon nastal v minulom roku u akcií a cenných papierov, rástli predovšetkým investície do dlhopisov a nehnuteľností. Vôbec najpopulárnejšou formou investovania zostávajú fondy.
Pokles záujmu o pôdu je čiastočne daný jej rastúcimi cenami. Investície do umenia alebo start-upov je potreba vnímať skôr ako doplnkové, navyše sa nehodí pre každého.
V prípade nehnuteľností sa Slováci stále viac obzerajú v zahraničí. Dôvodov je zrejme hneď niekoľko. Jedným sú obavy zo súčasnej politicko-ekonomickej situácie, čo pred nedávnom potvrdil aj každoročný prieskum J & T Banky.
Ďalší dôvod je o poznanie pozitívnejší a často sa jedná o spojenie príjemného s užitočným. Druhý domov pri mori alebo v horách slúži pre trávenie voľných chvíľ, ale zároveň je formou konzervatívneho investovania finančných prostriedkov. Nehnuteľnosti totiž Slováci kupujú predovšetkým v obľúbených dovolenkových destináciách ako je Rakúsko, Chorvátsko, Španielsko, Taliansko alebo Švajčiarsko. Mimo Európy sa záujem sústreďuje predovšetkým na USA, Dubaj alebo niektoré krajiny Karibiku.
Okrem vyššie uvedených dôvodov sú nehnuteľnosti v zahraničí pre Slovákov atraktívnejší aj z dôvodu situácie na domácom realitnom trhu. Ceny sa dostali na predkrízovú úroveň a naďalej stúpajú. Kým dopyt je rekordný, ponuka nehnuteľností je teraz na Slovensku zhruba o tretinu nižšia.
"Zo strany slovenských investorov je zrejmý zvýšený záujem o investície do nehnuteľností mimo SR. Veľký dopyt je najmä po nehnuteľnostiach v rakúskych Alpách, ktoré predstavujú novodobý investičný trend pre slovenských privátnych investorov. Spoločnosť Rellox sprostredkovala v roku 2016 predaja nehnuteľností v rakúskych Alpách v hodnote 16.545.675 euro. Aktuálne zvýšený dopyt ale tiež existuje po prímorských nehnuteľnostiach v Chorvátsku a v Španielsku, "uvádza Jan Rejcha, CEO spoločnosti Rellox, ktorá sa špecializuje na investície do nehnuteľností v zahraničí.
V krajinách Európskej únie aj niektorých ďalších pre Slovákov neexistujú zásadné obmedzenia v nákupe realít, so samotným procesom kúpy nehnuteľnosti pomôže špecializovaná realitná spoločnosť ako je napr. Rellox.